Geçmiş, Gelecek ve Şimdi “An”

O günkü gibi heyecanlıyım bugünde!

Tek fark bugün bilerek gidiyorum aynı şehre, ülkeye… Bilinmezim daha az yani. Bir taraftan da bayramlık hediye alınmış çocuk gibiyim. Heyecanlı! Bu bilinçle ve yaşla deneyimlenecek günler var önümde.

O günkü gibi avare avare dolaşmak geldi içimden. Yeniden keşfetmek, kaybolmak. Serde gençlik vardı ya, deli kan akıyordu o zaman. Saatin kaç olduğunu, nerede olduğunu, son otobüs, tren veya sokaklarda yalnız olduğunu. Yürek yemişçesine cesur.

Bugün yapar mıyım bilmiyorum. Ama o günkü kızın ürkeklik bilinci yok. Büyüdü çok. Güzel kalpli, yürekli cesur bir kadın oldu. Zaman zaman çok canı acıdı. Çok göz yaşı döktü. Canından çok sevdiklerinin geçişini, gidişini izledi bir bir. Şüretti, ya onları hiç tanımamış olsaydı? Ama hayat ona öyle ya da böyle köklenecek, tutunacak bir neden daima buldurdu.

Bazen yoldan çıktı. Çoğu zaman yoldan çıkmaktan deli gibi korkmasına rağmen. En büyük gardiyan da kendisiydi aslında, kendini zihin parmaklıkları ardında tutan.

Çok güzel insanlar çıktı yoluna. Hepsinden bir şeyler öğrendi. Tesadüf değildi. Hiçbir ziyaret amaçsız değildi. Bazen ayna oldular, bazen sarstılar. O gelişler boşuna değildi. Sonradan öğrenecekti aslında acının da bir tercih olduğunu. Seçimlerin, sorumluluğun her daim insanın kendine ait olduğunu. Başkaları mutlu olsun diye mutsuz olmaması gerektiğini. Tercihini mutluluktan yana kullanılması gerektiğini. Bencillik değildi. Alma, verme, kabul gibi reddetmenin de doğal olduğunu öğrenecekti.

84464382_2834248783324803_8444298761493387220_n

Bazen de hayal kurmaktan çok korktu. Ya başaramazsa diye. Ama tek tek yapınca, gerçekleşince o hayaller nasıl da mutlu oldu. Olmayınca da “demek ki, zamanı değilmiş” dedi. Rotayı başka yöne çevirdi. Hayal panosu yaptı mesela. Neler neler yok ki, içinde😊 Bir görseniz çok matrak. Ama bir o kadar da güzel hani! Hani hadi canım işimiz hayal panolarına mı kaldı diyorlar ya bazen. Ben denedim, işe yarıyor 🙂

Ait olmak, değerli olmak, kabul görmek konularında çok kafa patlattı. Hala da patlatıyor ama Allahtan doz değişti biraz. Adil olmayı, cömertliği, aidiyeti aslında kendi kabulündeydi. Ah şu papatya falları gibi el alem mafsallarına takılmadan yol almaya başladı. Hava bazen karayel poyraz, bazen lodos keşişleme olsa da.  Tabii ki, tökezlediği de oldu, alaboralardan kıl payı kurtuldu. Hani diyorlar ya kim düz yolda kaybolur ki! İşte o zamanlarda kendini bulmak için kaybolması gerektiğini öğrendi.

Seviyorum bu yola çıkan kızı ve bugün olan bu kadını. Biricik ve tek o. Aynı sizler gibi. Gülünce gülen yüzünü seviyorum. Nasıl da içten! Dansa, doğaya, hayvana, insana olan özenini seviyorum. Kadirşinaslığını seviyorum mesela. Bir de artık istemediğini yapmamasını seviyorum. Netleşmeye çalışma çabasını seviyorum. İstemenin, ret etmenin ayıp olmadığını deneyimlemesine bayılıyorum. Daha yeni başladı ama hiç fena gitmiyor bence 😊 Saygılı ve özenli olmasını seviyorum. En çok da samimiyet ve laubalilik çizgisine olan dikkatini, emeğini. A bi de hata yapıyor ve kabul ediyor ya en şahanesi o galiba. O kim hata yapmak kimdi bir zamanlar! Çünkü neyin ve kimin gerçek olduğunu deneyimleyebiliyor, bir daha nasıl ve ne yapmaması gerektiğini öğreniyor da ondan. En kötü ne olabilir ki!

84330340_529588640997319_3131752512746316468_n

Kendi gardiyanını ve ikna tekniklerini seviyorum. Şiirlerini, yazılarını, paylaşımlarını seviyorum.

Üretmeye devam edeceğine, kendine artı bir ne olur diye kafa yoracağına, ve hep diyor ya hani “ben paylaşmaya, paylaştıkça çoğalmaya ve çoğaldıkça daha çok paylaşmaya” emek vereceğine ben kefilim.

Son 30 yılda geldiği yer burası. Sonrası Allah kerim.

Yolun açık olsun… Yolda kal emi…

İmza : Ben

15 Şubat 2020

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s