Ben, Sen, O, Biz, Siz, Onlar

Resim1

Sevim, Tahsin, Burak, Sıla, Fatma, Ozan….

Onlar ülkemizdeki yüzbinlerce otistik çocuklarımızdan sadece birkaçı. Ben onları Konak Rotary’nin her yıl düzenlediği resim yarışmasının ödül töreni yemeğinde tanıdım. İyi ki de tanımışım. Kendi dünyalarındaydılar! Hem oradaydılar hem değildiler.

Sabırları az! Heyecanları çok! Kıpır kıpırlar… Doğallar, samimiler… Başarının gururunu ve mutluluğunu bazılarının gözlerinden net bir şekilde okuyabiliyorsunuz. Bazıları fizîken orada ama zihnen kendi dünyalarında ve ne işim var benim burada der gibi… Ama siz esas haklı gururu ailelerinde ve eğitmenlerin ifadelerinde görmeliydiniz. Bu benim oğlum, benim kızım, benim öğrencim. Nasıl gururlular! Nasıl mutlular! Çok emek vermişler, veriyorlar. Bu muhteşem âna tanıklık ise bana da ayrı bir mutluluk veriyor.

Ben davetli olduğum yemekte masayı; Sevgili Burak ve ailesi, Konak Rotary geçmiş dönem başkanı, ODER – Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği Başkanı Ergin Güngör ve davetlisi olduğum dönem başkanı Süreyya Perçin ile paylaştım. Sevgili Burak’ı aynı masada olduğum için daha yakından tanıma fırsatım oldu. Diğer çocuklarımızı ise izleme ve gözlemleme… Aslında masadaki en yabancı bendim. Ben önce kendimi tanıttım. Ardından mesleğimi sordular? İletişim uzmanıyım dedim. Ergin Bey tebessüm etti ve ardından ne tuhaf; otizmle uğraşanların, otizmli olan çocuklarımızın, ailelerimizin en büyük sorunu iletişim. Yani iletişim kopukluğu. Çocuklarımızı anlayacak, onlara yabancı gözlerle değil, samimiyetle bakıp yaklaşacak, sarılacak, oynayacak anlayışa ihtiyacımız var deyiverdi.

Bu sözler beni birkaç ay öncesine Adıyaman seyahatime götürdü. Bana dünyalar güzeli Sevim’i hatırlattı. O gezide tanımıştım Sevim’i. Sevim de otistik! Ve çok şanslı! Neden biliyor musunuz? Ailesi, çevresi, köy halkı onunla olan iletişimini koparmamış da ondan. Hatta onu hayatlarının tam da ortasına almışlar. Haftanın 3 günü şehir merkezindeki özel okula, iki günü ise köyde 4’üncü sınıfa devam ediyor, Sevim. Ben onu bir köşede sessiz sessiz ama bir o kadar da adı gibi sevimli ve meraklı bakışlarla yakaladım. Çağırıp kucağıma aldım, kokladım, sevdim, konuştum. Önce dil problemimiz oldu anlamadım. Ailesi yardımcı oldu. Yarım saat sonra artık dil sorunumuz ortadan kalkmıştı. Anlaşıyorduk. Hayatımın en farklı, en unutulmaz günlerinden birini yaşama fırsatını sunmuştu bana. Sevim mutluydu, çünkü o sevgi çemberi içinde farklı olduğu hiçbir zaman hissettirilmemişti.

Kısacası dostlar; çevrenize bir bakının ama görerek bakının. İhtiyacın farkında olun. İletişimin kopmasına izin vermeyin. Hayatı paylaşalım çocuklarımızla. Bir diğer değişle irtibatı koparmayın.

Hani eğitim şart deriz ya! Ben şimdi yanına bir de iletişimi ekledim. İletişim şart arkadaşlar.

Gelin hep beraber enerjimizi, gücümüzü çocukları ve aileleri daha çok anlayabilmek için kullanalım. Yazalım. Anlatalım. Farkındalık yaratalım.

Çocukluğumuzdan itibaren birlikte yaşamaya, soluk almaya, aynı ortamda bulunmaya, yadırgamamaya başladığımızda olayların ne kadar da kolay çözüldüğünü görmüş olacağız.  Ötekileştirmeyeceğiz ve ötekileşmeyeceğiz.

Çocuklarımızdan ve ailelerinden izin almadığım için fotoğrafları paylaşamıyorum ama yaptıkları ve ödül aldıkları resimlerinden birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum. Gününüz bu resimlerdeki kadar renkli geçsin.

ODER hakkında daha fazla bilgi için http://www.otizm.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

#otizim #otizmhastalıkdeğildir #iletişim #iletişimherşeydir #birolmak #farkındalık #özelçocuklar

Ben, Sen, O, Biz, Siz, Onlar” üzerine 2 yorum

  1. Geri bildirim: Ben, Sen, O, Biz, Siz, Onlar | arzuamirak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s