Cesaret = Köprü

Cesaret ve Köprü sözcükleri aynı kökenden geliyormuş!

bridge

Ben yeni öğrendim. Yani; cesur diye nitelendirdiğimiz kişiler, cesaretle atılan adımlar aslında birer köprü görevi görüyormuş meğer.              Bu anlamla bakınca farkındalığım nasıl da değişti!

Masallarla Erdem’de yine CESARET konuştuk. Sevgili Ayşıl bizi yine yeni bir masalla ve yine bambaşka anlamlarda buluşturdu. Biz ne mi konuştuk?

Cesaret, içinde merhamet ve şefkat barındırır ayrıca maharetli olmaktır dedik. Sabotajcılar durmadan bizi durdurmaya çalışırken, istikrar ve azimle devam etmektir dedik. Hani önce gülen, sonra eleştiren sonra da takip edenler var ya; siz gülenlere ve eleştirilere aldırmadan inancınızı güçlü tutun, çalışın, pratik yapın, sınırlarınızın ötesine geçebilmek için “ben” olun dedik, BİZ olabilmek için.

Thich Nhat Hhan “BERABEROLUŞ” u şöyle ifade ediyor; “bir şairseniz elinizde tuttuğunuz kitaptaki/defterdeki o sayfada bir bulutun süzüldüğünü açık seçik görürsünüz. Bulut olmazsa yağmur olmaz; yağmur olmazsa ağaçlar büyümez ve ağaçlar büyümezse kâğıt imal edemeyiz. Kâğıdın varlığı için bulut şarttır. Ayrıyken anlamları farklı, fakat birlikteyken yeni bir manaya kavuşuyorlar.”

Sağlıklı bir biz olmak için de iyi bir ben olmak gerek bazen dedi bir dostumuz. Farklı olma cesareti ile başkalarının eleştirilerine aldırmadan yapmak istediğin bir konuda maharet kazanmak dedi. İşe yarar kılan da aslında kendimiz olmaktan gelmiyor mu? Bazen de değişmekten gelmiyor mu? Değişim büyük cesaret ister dedi bir dostumuz da.  Geçtiğimi gün okuduğum bir kitapta şöyle yazıyordu;  “Değişime İzin ver” ** diyordu.”

“Ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olanı… Değişime en çok adapte olabilendir, hayatta kalan” Charles R. Darwin

Benlik bilincinden biz olmaya geçiş de işte o umut ve inançla oluşuyor, çoğalıyor. Önce kendimize sonra çevremize gösterdiğimiz özenle. Tabii ki bazen canımız acıyor, ama düşe kalka büyümüyor muyuz? Ben bu halimle ne yapabilirim ki? Benden olur mu? Soruları bizi yolumuzdan alıkoyan diğer sabotajcılar olabilir mi dedi diğer dostumuz. Bunlar zihnimde canlandığında ben diyorum ki; ben şimdi ve şu anda en iyi versiyonumdayım.

Bu farkındalıkla baktığınızda, kattığınız güzelliği, faydayı inanın görüyorsunuz. İyi niyet, alçak gönüllük, şefkat, zarafet, cömertlik serde varsa inanın oluyor, hem de çok güzel oluyor.

O nedenle de, inanmak gerçekten önemli dedik. Şöyle bir bakın lütfen, inanarak isteyerek neler neler yaptınız, nelerin üstesinden geldiniz? Nasıl bir güzellik kattınız kendinizden? Kendinizi, değerlerinizi, yapabildiklerinizi küçümsemeden azımsamadan ne kadar çok harekete geçtiniz mesela? Yapmam dedikleriniz, benden olmaz dedikleriniz! Hepsi bir bir olmadı mı? Hele o minik adımlarla yapılan yollar, gerçekleşen hayaller!

“Küçük şeyleri küçümsemeyin. Küçük şeylere hakkını verin. Küçük şeylere hakkını vermek, yaşama hakkını vermektir.” Üstün Dökmen

Köprü görevini yapabilen insanlara ihtiyaç var. Cesaret de işte öyle bir şey dedik.

Köprü olmaktan ve karşınıza çıkan köprülerden geçmekten korkmayın lütfen.

Ben ve Biz adına.

Ayrıyken farklı anlamlara sahip olan BEN’i birlikteyken kavuşacağını manayı bilmek adına.

Cesaret ettiğinizde bulacağınız hazinenize kavuşmanız dileğiyle ve sevgilerimle.

Kalın sağlıcakla…

İmza : Masallarla Erdem Grubu*

*içerik çok değerli grubumdan, derleme benden

** Pınar Gogulan – Mor

Mayıs 2020, İzmir

Photo by Sebastian Voortman from Pexels

Cesaret = Köprü” üzerine bir yorum

  1. aysun tek

    Yahoo hesabıma senin için giriyorum 🙃 Kalemine sağlık 🙏 Ama “ beğen” şeysi yok bunda 🤨

    iPhone’umdan gönderildi

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s